Jak rozliczyć PIT dla emeryta?

Emeryci i renciści, którzy otrzymują od ZUS PIT 40A w większości nie muszą wypełniać dodatkowego formularza. Istnieje jednak wiele wyjątków, które wymuszają złożenie PIT 37 lub PIT 36. Kiedy emeryci muszą rozliczać się z fiskusem? Jak rozliczyć PIT dla emeryta? Do kiedy trzeba złożyć PIT za 2021 rok i jak to zrobić?

Kiedy emeryt musi złożyć zeznanie podatkowe?

Emeryci i renciści otrzymują od ZUS lub KRUS PIT 40A lub jeśli w wyniku rozliczenia nastąpiła nadpłata podatku to PIT 11A. W wielu przypadkach jest to jedyna forma rozliczenia, a emeryci nie muszą wypełniać dodatkowego PIT-u, gdyż rozliczenie i zapłata podatku została wykonana przez odpowiednią instytucję. Jednak, jeśli chce się skorzystać z ulg lub w roku podatkowym osiągnęło się dodatkowe dochody, to należy wypełnić PIT 36 lub PIT 37. Złożenie rocznego zeznania podatkowego jest konieczne również, gdy chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rodzaj formularza (PIT 37 lub PIT 36) zależy przede wszystkim od źródła dochodu, a PIT 37 jest dla wszystkich osób, które są zatrudnione na umowie o pracę, umowie o dzieło lub umowie zlecenie. PIT 36 obowiązuje m.in. przedsiębiorców, najemców i osób zarabiających za granicą.

Jak przekazać 1% podatku?

Osoby, które nie muszą wypełniać zeznania podatkowego, a chcą przekazać 1% swoich podatków organizacji pożytku publicznego nie muszą wypełniać całego PIT-u. Wystarczy złożyć oświadczenie PIT OP. To specjalny formularz przeznaczony tylko do deklaracji tego, komu chce się przekazać 1% podatków. Wystarczy uzupełnić swoje dane i wskazać wybraną przez siebie organizację.

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

Roczne zeznanie PIT można złożyć w formie papierowej osobiście w odpowiednim Urzędzie Skarbowym lub wysyłając je za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jednak dużo szybszą i wygodniejszą formą jest złożenie PIT-u przez Internet. Pozwala to na jednoczesne wypełnienie i przesłanie do Urzędu Skarbowego odpowiedniego formularza. Nie trzeba wychodzić z domu, a intuicyjny program pomoże przejść przez wszystkie etapy. Oczywiście można również wypełnić PIT elektronicznie, a następnie go wydrukować i osobiście złożyć w swoim Urzędzie Skarbowym Warto pamiętać, aby przy okazji przekazać swój 1% podatku oraz skorzystać z ulg podatkowych. Z jakich ulg można skorzystać rozliczając się za 2021 rok?

• Ulga na dziecko.

• Ulga rehabilitacyjna.

• Ulga termomodernizacyjna.

• Odliczenie darowizn (w tym równowartości oddanej krwi w centrum krwiodawstwa).

• Wpłaty na IKZE.

• Alga abolicyjna.

Do kiedy złożyć PIT za 2021 rok?

 

 

Zeznanie roczne za 2021 rok należy złożyć do 2 maja. Standardowo termin jest do końca kwietnia, ale w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, co skutkuje jego przedłużeniem. Kiedy zostanie wykonany zwrot nadpłaty podatku? Organ podatkowy ma 3 miesiące na zwrot nadpłaty podatku. Jednak, jeśli został złożony PIT online, to pieniądze zostaną zwrócone przed upływem 45 dni, co jest kolejnym powodem, aby wypełniać i składać PIT elektronicznie.