Najlepsze aparaty smartfonowe mogą rywalizować z samodzielnymi aparatami cyfrowymi, jeśli chodzi o jakość obrazuAparaty smartfonów przeszły długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat. I jak wspomnieliśmy wcześniej, dobry aparat smartfonu może również przewyższyć tani aparat cyfrowy, dzięki możliwości fotografowania w słabym świetle. Jednak większość ludzi używa aparatu w smartfonie do robienia szybkich zdjęć i przechowywania ich w galerii zdjęć, a nie do drukowania tych zdjęć lub tworzenia z nich osobistego albumu. Tak więc nasze standardy dotyczące tego, co czyni dobre zdjęcie, niekoniecznie opierają się na tym, jak wiele szczegółów i zakres dynamiczny zawierają, ale raczej na tym, jak wyglądają po skompresowaniu do pliku JPEG aparatu komórkowego. Oznacza to, że choć nie będziesz w stanie stworzyć albumu ze swoimi zdjęciami, możesz zrobić o wiele ładniejsze, ucząc się, jak robić lepsze zdjęcia aparatem w smartfonie.

Użyj HDR i bezstratnego zapisu

Jeśli robisz zdjęcia w słabym oświetleniu, to HDR może drastycznie poprawić twoje zdjęcia. HDR to skrót od High Dynamic Range i jest to proces, w którym aparat robi dwa zdjęcia z różną ekspozycją, a następnie łączy je w jeden obraz. W rezultacie otrzymujemy zdjęcie z większym zakresem cieni i świateł. Podczas fotografowania przy słabym oświetleniu, czas otwarcia migawki aparatu zwalnia, aby wpuścić więcej światła. Wadą tego rozwiązania jest to, że wszystko, co porusza się w kadrze (np. ludzie) powoduje rozmycie obrazu. Sensor aparatu ma skończony rozmiar, co oznacza, że może zebrać tylko określoną ilość światła. Gdy nie ma wystarczającej ilości światła, które mogłoby trafić do matrycy, obraz staje się zbyt ciemny. Aby to naprawić, HDR wykonuje dwa zdjęcia z różnymi czasami otwarcia migawki, aby zebrać więcej światła. W ten sposób jeden obraz jest ciemniejszy, a drugi jaśniejszy. Następnie aparat łączy oba zdjęcia w jedno. W rezultacie otrzymujemy zdjęcie, które zawiera więcej szczegółów w cieniach i podświetleniach.

Rób zdjęcia w świetle dziennym

Wielu fotografów smartfonów powie Ci, że najlepszy czas na robienie zdjęć to złota godzina. Choć to prawda, to nie jest to jedyny czas, kiedy możesz zrobić ładne zdjęcia. To powiedziawszy, zdjęcia wykonane w ciągu dnia mają kilka zalet w porównaniu do zdjęć wykonanych w nocy. Po pierwsze, możesz faktycznie zobaczyć to, co fotografujesz. Po drugie, nie musisz się martwić o sztuczne oświetlenie lub czy masz odpowiednie filtry do słabego oświetlenia.