Witaminy, które musisz dodać do swojej codziennej diety, aby uzyskać mocniejsze paznokciePaznokcie są odzwierciedleniem naszego ogólnego stanu zdrowia. Zdrowe paznokcie są gładkie, mocne, bez widocznych oznak łuszczenia się, rozdwajania czy żółknięcia. A najlepszym sposobem na ich utrzymanie jest upewnienie się, że otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych ze swojej diety. A większość dietetyków zgodzi się, że istnieją pewne witaminy i minerały, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie Twoich paznokci. W rzeczywistości mogą one również pomóc w rozwiązaniu problemów z paznokciami, jeśli jesteś zestresowana, masz niedobór witamin lub po prostu nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych w swojej diecie. Przyjrzyjmy się 7 najlepszym pokarmom dla mocniejszych paznokci...

Witamina B

Witamina B jest jednym z najbardziej kluczowych składników odżywczych dla zdrowych paznokci. Jest ważna dla produkcji kolagenu, białka, które tworzy twoje paznokcie, a także skórę, włosy i tkankę łączną. Tak więc, jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witamin z grupy B w swojej diecie, może to prowadzić do stanu znanego jako niedożywienie lub łamliwe paznokcie.

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że Twój organizm nie może ich magazynować. Musisz więc upewnić się, że otrzymujesz je z diety każdego dnia. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witamin z grupy B, możesz doświadczyć suchych i łamliwych włosów i paznokci, a także zmęczenia, drażliwości i wzrostu stresu. Witamina B znajduje się we wszystkich rodzajach żywności, a także można wziąć multiwitaminę, aby upewnić się, że dostajesz wystarczająco dużo.

Witamina C

Paznokcie składają się z około 20% kolagenu, a kolagen jest białkiem, więc możesz zobaczyć, dlaczego dieta bogata w witaminę C jest tak ważna. Witamina C pomaga organizmowi produkować kolagen, który jest niezbędny dla mocnych paznokci. Pomaga również organizmowi wchłaniać żelazo, które jest kolejnym składnikiem odżywczym, który jest kluczowy dla mocnych paznokci. A witamina C jest również pomocna w zapobieganiu zmarszczkom, więc spożywanie jej w wystarczającej ilości może pomóc Ci w pielęgnacji skóry i paznokci.

Dieta bogata w witaminę C może nie tylko pomóc Ci w zapobieganiu problemom z paznokciami, ale może również przyspieszyć proces gojenia, jeśli zdarzy Ci się zranić paznokcie. Witamina C może również pomóc w przypadku łamliwych paznokci spowodowanych stresem, starzeniem się lub niedożywioną dietą. Witaminę C można znaleźć w pomarańczach, brokułach, truskawkach i papryce. Możesz również przyjmować suplementy witaminy C.