Jako ludzie mamy skłonność do bycia trudnymi od czasu do czasu. Czy to z powodu stresu, kłótni, czy po prostu pecha, prawie każdy z nas doświadczył sytuacji, w której druga osoba była uparta i nie chciała widzieć rzeczy po swojemu. Może się więc zdarzyć, że w wyniku kontaktu z kimś nieugiętym znajdziesz się w sytuacji, która stanowi wyzwanie osobiste lub zawodowe. Może to być frustrujące, irytujące i wyczerpujące. Ale co zrobić, gdy taka sytuacja się powtórzy? Jak radzić sobie z ludźmi, którzy są uparci? Masz możliwość lepszego radzenia sobie z takimi sytuacjami, gdy pojawią się następnym razem.
Bądź świadomy własnych emocji
W czasie kłótni łatwo jest przyjąć postawę obronną i reagować, zwłaszcza jeśli ma się wrażenie, że druga osoba jest uparta. Ważne jest, by zatrzymać się i sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy pewnej granicy.
- Czy jesteś nadmiernie krytyczny lub niemiły?
- Czy nie przenosisz własnych problemów na tę sytuację?
Jeśli zdajesz sobie sprawę, że to cię pobudza, zrób krok do tyłu. Jeśli nie jesteś pewien, na jakim etapie się znajdujesz, skorzystaj z pomocy z zewnątrz. Pomocne może być wyciszenie się i spróbowanie spojrzenia na sytuację z punktu widzenia drugiej osoby. W jaki sposób jej reakcja ma sens w świetle jej wcześniejszych doświadczeń? Jaka jest ukryta potrzeba lub pragnienie, które powodują, że zachowuje się ona w ten sposób? Jeśli uda Ci się zachować ciekawość, a nie defensywę, zwiększysz prawdopodobieństwo, że druga osoba otworzy się przed Tobą i będzie bardziej otwarta na Twój punkt widzenia. Bycie upartym jest zwykle objawem braku pewności siebie i potrzeby posiadania racji. Jeśli zareagujesz sztywnością i potrzebą posiadania racji, tylko zwiększysz obronę drugiej osoby. Jeśli podejdziesz do sytuacji z otwartością i elastycznością, o wiele bardziej prawdopodobne będzie znalezienie rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron.
Bądź delikatny, ale stanowczy
W kontaktach z upartą osobą uprzejmość i życzliwość są ważne, ale trzeba też być stanowczym. Nie chcesz zniżać się do jej poziomu, ale nie chcesz też, by ktoś cię popychał. Mów otwarcie, czego chcesz, ale rób to w sposób pełen szacunku. Jeśli musisz wyznaczyć granicę lub powiedzieć "nie", zrób to w sposób uprzejmy, ale stanowczy. Jeśli druga osoba nie chce wysłuchać Twojej racji, spróbuj wycofać się z sytuacji. Nie chcesz przecież, aby czyjeś ego zawiodło Cię w dół. Te strategie pomogą Ci zachować spokój i opanowanie w trudnych sytuacjach. Kiedy panujesz nad swoimi emocjami, o wiele łatwiej jest reagować w sposób sprzyjający rozwiązaniu problemu, a nie jego eskalacji.
- Admin