10 wskazówek, jak skutecznie przewodzić jako kobieta w następnym pokoleniuKobiety są często stereotypowo postrzegane jako bardziej skłonne do współpracy i empatyczne niż ich męscy odpowiednicy. Jednak jeśli chodzi o przywództwo, kobiety stają przed wyjątkowymi wyzwaniami, z którymi mężczyźni rzadko mają do czynienia. Przywództwo jest wyzwaniem dla każdego, kto ma do czynienia z nową rolą lub przekazaniem odpowiedzialności, niezależnie od płci. Kobiety - a zwłaszcza widoczne liderki - stają przed dodatkowym wyzwaniem, jakim jest działanie w branży, w której uprzedzenia dotyczące płci mogą być ukryte i trudne do zauważenia. Niestety, badania wykazały, że kobiety są generalnie niedostatecznie reprezentowane na wszystkich szczeblach organizacji (np. członkowie zarządu, dyrektorzy szczebla C, wiceprezesi) i stają przed dodatkowymi wyzwaniami w miarę rozwoju swojej kariery. Wyzwania te nie są jednak nie do pokonania; przedstawiliśmy 10 wskazówek, jak można przewodzić jako kobieta w następnym pokoleniu i odnieść sukces jako lider na każdym poziomie organizacji.

Nie bój się prosić o to, czego chcesz.

W codziennych kontaktach może się okazać, że czekasz na przydzielenie ci projektu lub na informację zwrotną na temat twoich wyników. Możesz zakładać, że przełożony wie, do czego jesteś zdolny lub ma jakiś wielki plan, jak możesz się przyczynić.

Nie oczekuj, że inni będą czytać w twoich myślach. Bądź proaktywny i proś o zadania, które pozwolą Ci zademonstrować Twoje umiejętności. Jeśli czujesz, że masz swój wkład w projekt, zapytaj swojego kierownika, jak możesz otrzymać za to uznanie. Jeśli chcesz awansować, zapytaj swojego menedżera, jak możesz być brany pod uwagę w tej roli.

Przekazuj swoje intencje.

Prawdopodobnie masz ogólne pojęcie o typie lidera, jakim chcesz być. Prawdopodobnie masz konkretną wizję przyszłości, którą chcesz stworzyć. Członkowie Twojego zespołu mogą po prostu nic z tego nie wiedzieć! Komunikując się z członkami swojego zespołu, współpracownikami i menedżerami, pomyśl o:

Czego potrzebuje od Ciebie Twój zespół? Czego potrzebuje od Ciebie Twój szef? Czego potrzebuje od Ciebie Twoja organizacja? Czego ty potrzebujesz od członków swojego zespołu? Czego potrzebuje od Ciebie przyszłość?

Networking z innymi kobietami.

Niektóre z Twoich najbardziej wartościowych relacji będą dotyczyły innych kobiet w Twojej dziedzinie lub branży. Możesz zaangażować się w następujące taktyki networkingowe, aby znaleźć i zbudować relacje z innymi kobietami.

  • Dołącz do organizacji, które wspierają kobiety w biznesie: Na całym świecie istnieją organizacje, które wspierają kobiety w biznesie.

  • Uczęszczaj na konferencje i bierz udział/uczestnicz w panelach: Konferencje takie jak TED, SXSW i INB są świetnymi miejscami do poznania innych profesjonalistów z Twojej branży, zwłaszcza kobiet. Uczestnictwo w panelach jest również świetnym sposobem na poznanie innych osób z Twojej branży.

  • Chodź na happy hours i dołączaj do grup z podobnie myślącymi rówieśnikami: Happy hours i meet-upy to fajny sposób na nawiązywanie kontaktów z podobnie myślącymi rówieśnikami i budowanie relacji przy piwie lub lampce wina!

  • Znajdź mentora: Mentorzy mogą pomóc Ci w nawigacji po karierze i zapewnić cenne informacje zwrotne na temat Twoich mocnych stron, słabości, celów i innych.

  • Bądź mentorem: Mentorowanie innych i dostrzeganie wartości w pomaganiu innym w rozwoju i odnoszeniu sukcesów to świetny sposób na zdobycie cennego wglądu we własne mocne i słabe strony.